Türkiye’deki bankalara 100 sayfalık ‘yasaklı ürünler’ listesi gönderildi

Dünya gazetesinden Hamide Hangül’ün edindiği bilgilere göre, ABD yaptırımları nedeniyle, çifte kullanımla silaha dönüşebileceği düşüncesiyle bankalara çok sayıda sektörün binlerce ürünlerini içeren 100 sayfanın üzerinde bir “yasaklı” ürünler listesi gönderildiği öne sürüldü. Listede yer alan ürünlerin ihracat ambargolu ürün kapsamına girmesinden dolayı engellenirken, ihracatı önceden yapılmış olsa dahi para tahsilatı da bankalar tarafından ret yiyor.

Çelik, metal, makine, alüminyum, deri gibi çok sayıda sektörün ciddi problem yaşadığının altı çiziliyor. Bu durumun ihracatı sıkıntıya soktuğu, ticareti engellediği vurgulanıyor. Benzer bir durumun Avrupa’da da olduğu ancak orada bankaların, para tahsilatının ne için olduğunu sorduğunu, burada ise paranın direkt geri döndüğü belirtiliyor. Söz konusu yaptırımlarla, Türkiye ve Rusya ticaretini engellenmeye çalışıldığına vurgu yapılıyor.

YAZILI GARANTİ İSTENMEYE BAŞLADI

Önceki gün gündeme gelen “Ambargoyla düğümlenen tahsilat zorluyor” başlıklı haberin ardından farklı sektörlerden de benzer değerlendirmeler gelirken uluslararası haber ajanslarında Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) bankaların, ABD’nin ikincil yaptırımları nedeniyle işlemlerde daha temkinli davranıldığı kaydedildi. ABD’nin ikincil yaptırımlarına karşı temkinli olan uluslararası bankalar, müşterilerinden ABD’nin SDN (Özel Belirlenmiş Vatandaşlar) listesindeki hiçbir kişi veya kuruluşun işleme alınan anlaşmaya dahil olmadığına veya gerçekleştirilen ödemeden fayda sağlamadığına dair yazılı garanti istemeye başladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise Çin’deki bankaların ödemeleri yavaşlattığına dair haberler sorulduğunda ödeme sorunlarının var olduğunu belirtti. Peskov, anlaşmaya dahil olmadığına veya gerçekleştirilen ödeme den fayda sağlamadığıma dair yazılı garanti istemeye başladı. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise Çin’deki bankaların ödemeleri yavaşlattığına dair haberler sorulduğunda ödeme sorunlarının var olduğunu belirtti.

Peskov, “Elbette ABD ve Avrupa Birliği’nin Çin üzerindeki benzersiz baskısı devam ediyor” dedi ve ekledi:

Bu durum, elbette bazı sorunlar yaratıyor fakat (Çin ile) ticari ve ekonomik ilişkilerimizin daha da gelişmesinin önünde bir engel olamaz.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x