Eskisinden de Zor Olacak: Kredi Musluğu Kapandı!

Merkez Bankası’nın bankaların tüketici kredileri için büyüme sınırlamasının faiz oranlarına nasıl yansıyacağı merak konusu haline geldi. Vatandaşlar artık kredi çekerken faiz oranlarını iki kat düşünmeye başladı. Ancak kötü haber geldi. Faiz oranlarından daha çok bankaların krediye onay verip vermeyeceği de meçhul Çünkü alınan bu ilave tedbir kararları bankaları köşeye sıkıştırabilir. Kredi çekmek eskisinden de zor hale gelebilir.

BANKALAR ESKİSİ GİBİ KREDİ VERMEYECEK

Ekonomist Muhammet Bayram yeni düzenleme ile bankaların daha fazla kredi vermesinin önüne geçilmesinin amaçlandığını dile getirerek, “Bankaların kredi vermemesi ile birlikte piyasada enflasyonist ortamın biraz daha dizginlenmesi amaçlanıyor. Bu kararla birlikte bankalar daha az ticari ve ihtiyaç kredisi verecekler. Sınırın üzerinde kredi verebilirler mi? Evet verebilirler. Ticari kredilerde aylık yüzde 2.5 büyüme oranını geçerlerse daha fazla zorunlu karşılık ayırmak durumunda kalacaklar. Ellerindeki paranın daha fazlasını Merkez Bankası’na verirlerse daha az kredi kullandırabilirler, ellerindeki parayı finansal piyasalarda daha az değerlendirebilirler. Bu da bankaların karını etkiler. Bankalar bundan sonra daha az kredi vereceklerdir. Yani kredi verme iştahı kapanacaktır” ifadelerini kullandı.

​​​​​​​

“İLAVE TEDBİRLER YOLDA”

Muhammet Bayram enflasyonda istenilen konuma gelinmesi için kredilere yeni müdahaleler gelebileceğinin altını çizdi. “Zaten piyasada Merkez Bankası tarafından kredi verilmemesi yönünde bir istek var. Kredi verdikçe şirketler ve şahıslar tüketim ve harcamalarını devam ettiriyor. Eğer enflasyon dizginlenmez ise kredilere ilave tedbir gelebilir ve kredi çekmek daha zor hale gelebilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x